Vid anskaffning av o-legerade konstruktionsstål underEN 10025-2specifikationer, ingenjörer och inköpschefer får ofta i uppdrag att välja mellanS275JRochS355JR. Båda kvaliteterna används i stor utsträckning i allmänna bygg-, ingenjörs- och infrastrukturprojekt.
De skiljer sig dock avsevärt i-lastbärande kapacitet, kemisk sammansättning och tillverkningskrav. Som en ledande tillverkare och exportör av högkvalitativa-konstruktionsstålplåtar,GNEE stålhar sammanställt den här omfattande guiden för att hjälpa dig att bestämma vilken klass som bäst passar ditt projektritning.

Avkoda stålbeteckningarna: Vad betyder "JR"?
Innan du jämför deras prestanda är det viktigt att förstå den europeiska namnkonventionen (EN 10025-2):
- "S"står för Structural Steel.
- "275" eller "355"anger den lägsta sträckgränsen i megapascal (MPa) för plattor med en tjocklek på 16 mm eller mindre.
- "JR"är slagtestningssuffixet. Det indikerar att stålet har Charpy V-Notch-slagtest vidrumstemperatur (+20 grad), vilket uppnår en minsta slagenergi på 27 Joule.
(Obs: Andra vanliga suffix inkluderarJ0för 0 graders testning, ochJ2för -20 graders testning. Dessa kvaliteter levereras vanligtvis i rullade eller normaliserade förhållanden).

Brukstestcertifikatet ovan är från en försändelse av30 mm tjocka S355JR+AR stålplåtar, vilket visar vårt engagemang för kompromisslös metallurgisk kvalitet.
S355JR vs S275JR: Mekaniska egenskaper och styrka
Den primära skillnaden mellan S275JR och S355JR är deras mekaniska styrka. S355JR ger en betydligt högre sträck- och draghållfasthet, vilket gör det möjligt för konstruktionsingenjörer att stödja större belastningar med hjälp av tunnare stålsektioner (en kostnads-besparande strategi som kallas "downgauging").
| Egenskap (tjocklek mindre än eller lika med 16 mm) | S275JR (Material nr. 1.0044) | S355JR (Material nr. 1.0045) |
| Minsta avkastningsgräns | 275 MPa | 355 MPa |
| Draghållfasthetsintervall | 410 – 560 MPa | 470 – 630 MPa |
| Impact Resistance (CVN) | 27 J vid +20 grad | 27 J vid +20 grad |
Kemisk sammansättning och svetskrav
Både S275JR och S355JR erbjuder utmärkt svetsbarhet, men den högre hållfastheten hos S355JR kräver en något förändrad kemisk sammansättning, vilket påverkar tillverkningsprocedurerna.
- Kemiska skillnader:För att uppnå 355 MPa tillåter S355JR högre innehåll av kol (max 0,24% vs. 0.21%), kisel (max 0,55% vs. 0.40%) och mangan (max 1,60% vs. 1.50%) jämfört med S275JR.
- Försiktighetsåtgärder vid svetsning (CEV):På grund av de ökade legeringselementen har S355JR ett högre kolekvivalentvärde (CEV mindre än eller lika med 0,45) än S275JR (CEV mindre än eller lika med 0,40). Medan S275JR lätt kan svetsas under nästan alla förhållanden, svetsar tjocka S355JR-plåtar (>40 mm) kan krävaförvärmning (50–100 grader)enligt EN 1011-2 riktlinjer för att förhindra kallsprickor i den värmepåverkade zonen (HAZ).
Ansökningsguide: När ska man välja vilket betyg?
När ska jag välja S275JR framför S355JR?
Använd S275JR för kostnads-känsliga projekt med måttliga belastningskrav. Eftersom en kapacitet på 275 MPa är helt tillräcklig för lätta applikationer, är det det mest ekonomiska valet för standardbyggnadsramverk, lätta broar, gångvägar och bottenplattor för allmänna maskiner.
När föredras S355JR framför S275JR?
Välj S355JR för tunga-applikationer där strukturell integritet under extrem påfrestning inte är-förhandlingsbar. Den är idealisk för tunga broar, offshoreplattformar, hög-industrikonstruktioner och krankomponenter. Dess överlägsna styrka gör det möjligt för designers att minska materialtjockleken och den totala egenvikten-.
Vad är den största hållfasthetsskillnaden mellan S275 och S355?
S355 har en högre lägsta sträckgräns (355 MPa vs. 275 MPa för mindre än eller lika med 16 mm) och draghållfasthet (470–630 MPa vs. 410–560 MPa), vilket gör att den kan stödja större belastningar med tunnare sektioner.
Har S275 och S355 liknande slagegenskaper?
Ja, för matchande suffix (JR: +20 grader, J0: 0 grader, J2: -20 grader), ger båda 27 J longitudinell anslagsenergi. S355NL/S275NL behövs för -50 grader.
Hur skiljer sig deras kemiska sammansättning?
S355 tillåter högre kol (0,24% vs. 0.21%), kisel (0,55% vs. 0.40%) och mangan (1,60% vs. 1.50%) för ökad styrka, med en högre CEV (0,45 vs. 0.40).
När ska jag välja S275 framför S355?
Använd S275 för kostnads-känsliga projekt med måttlig belastning, som lätta byggnader eller standardbyggnader, där 275 MPa utbyte är tillräckligt.
När föredras S355 framför S275?
Välj S355 för applikationer med hög-hållfasthet som tunga broar, industrikonstruktioner eller kranar, där 355 MPa utbyte minskar materialtjockleken.
Är svetskraven olika för S275 och S355?
Both are weldable, but S355's higher CEV (≤0.45) may require preheating (50–100°C) for >40 mm tjocklek, till skillnad från S275 ( Mindre än eller lika med 0,40). Följ EN 1011-2.
Tillämpningar för extrem kyla? Uppgradera till Normalized Steel
S275JR och S355JR är utmärkta för allmänna miljöer (+20 grad ). De har dock inte obligatoriska fina-kornstrukturer eller -50 graders seghet vid låg temperatur. Om ditt projekt är beläget i iskallt klimat (t.ex. offshore arktiska riggar eller vinterkonstruktion), måste du uppgradera tillEN 10025-3specifikationer.
För en omfattande översikt av vårasv 10025 3 normaliserad stålplåterbjudanden, inklusive relaterade låg-temperaturfraktur-beständiga kvaliteter somsv 10025 3 s275nl normaliserad stålplåtochsv 10025 3 s355nl normaliserad stålplåt, utforska hela vårt utbud. För extremt höga-hållfasthetskrav i frysförhållanden, överväg vårasv 10025 3 s420nl normaliserad stålplåt.
Genom att förlita sig på många förstklassiga utrustningar, såsom CNC-klippmaskiner, kantpressar, riktningsmaskiner, rullbockningsmaskiner, plattstångsmaskiner, gradningsmaskiner etc, kan GNEE STEEL tillhandahålla olika halv-produkter och omfattande formningstjänster till kunder.
GNEE STÅLBEHANDLING










1.CTL & SL SERVICE (141 UPPSÄTTNINGAR)
För närvarande har GNEE STEEL importerat många avancerad CTL/SL-utrustning från Italien och Korea och kan tillhandahålla anpassade CTL/SL-tjänster från kallvalsat rostfritt stål och kolstål till varmvalsat rostfritt stål och kolstål samt band och ultra-bred plåt.
CTL FACILITETER
Max längd: 16500mm
Max bredd: 2200 mm
Max tjocklek: 25,4 mm
Max flytstyrka: 1500Mpa
SL FACILITETER
Max bredd: 2200 mm
Max tjocklek: 18mm
Max slits Antal:31
Max flytstyrka: 1200Mpa


2.KLIPPNINGSSERVICE
GNEE STEEL importerade massor av avancerade skärmaskiner från Tyskland, Sverige, Amerika och Japan, inklusive plasmaskärmaskin, vattenstråleskärmaskin, laserskärmaskin, flamskärmaskin och sågmaskin. För att möta kundernas mångsidiga behov använder GNEE STEEL även kapningsmetoder som arbetar med flera-bo och intensiv produktion för att förbättra produktionskapaciteten och spara kostnader för kunderna.
Laserskärmaskin
Max skärlängd: 40 000 mm
Max bredd: 4 600 mm
Max tjocklek: 100 mm
Flamskärmaskin
Max skärlängd: 40 000 mm
Max bredd: 8 000 mm
Max tjocklek: 500 mm

Plasmaskärmaskin
Max skärlängd: 30 000 mm
Max bredd: 5 000 mm
Max tjocklek: 100 mm
Vatten-skärning
Max skärlängd: 12 000 mm
Max bredd: 4 010 mm
Max tjocklek: 250 mm

3.FORMNINGSTJÄNST
Rullböjning av stålplåt
Maximal rulltjocklek: upp till 200 mm
Maximal bredd: 4200mm


Automatisk bockningsmaskin-kantpress
Max böjningsförmåga:3000 ton
Max böjlängd:15 000 mm
Expert på att böja hög-hållfasthet och slitage-stål



Stansmaskin
Max bredd: 3 070 mm
Max tjocklek: 8mm
Max tryck: 250t

BEVELING SERVICE
GNEE STEEL avfasningsplattform har kantfräsmaskin, kanthyvel, flam-/plasmaspårskärmaskin, flamspårsskärrobot, bordsfasmaskin, portalhyvel och annan avancerad utrustning för att förse kunderna med prefabriceringstjänster för delar, daglig bearbetning av V-typ, Y-typ, X{{3}garantiprocess, X{{2} och efterföljande processer. såsom svetsning och montering av produkter.
Fräsning:
Max skärlängd: 18 000 mm
Max bredd: 4500 mm
Max tjocklek: 120 mm


Fasning:
Max längd: 16 000 mm
Max tjocklek: 80 mm

BEARBETNINGSTJÄNST
GNEE STEEL äger CNC Portal-borr- och fräsmaskin, CNC-golv-borr- och fräsmaskin, Vertical Precision 5-axlig fräsmaskin, portalhyvel, vertikal svarv, cylindisk slipmaskin, hydraulisk hyvel och CNC-svarv och kan tillhandahålla stora reservdelar för kunder och konstruktioner.
Gantry Type Boring & Milling Maching Center
Max längd: 48000mm
Max bredd: 12500mm
Max höjd: 8000mm
Max diameter: 10500mm

Djupt-hålsborrutrustning
Max borrdjup: 1 100 mm
Max håldiameter:φ80mm
Max diameter:φ4 500 mm

MMulti-hålsborrutrustning
Max längd: 13 000 mm
Max bredd: 10 000 mm
Max håldiameter:φ105mm
Max borrdjup: 250 mm

Golvborrning Och Fräsmaskin
Max längd: 24 000 mm
Max höjd: 8 000 mm
Skivbordsmått: 9x5m

Vertikal svarv
Max höjd: 6 000 mm
Max diameter:φ22,00mm

Automatiserad kantfräsmaskin
Automated Edge Milling Machine är en ledande produkt inom tunga-fräsutrustningar. Den används främst för förberedelse av svetsspår (fasning) på plattor i stort-format gjorda av rostfritt stål, kolstål och specialstål. Den kan bearbeta plåtar med en maximal tjocklek på upp till 90 mm, en längd på 16 meter och en bredd på 4 meter.
Den är utrustad med dubbla fräsenheter och ett helautomatiskt byte av fräshuvud, vilket möjliggör automatisk 4-kantsfasning. Dess utmärkande egenskap är profileringstekniken som används vid fräsning av vågiga plåtar och oregelbundet formade produkter, vilket säkerställer absolut konsistens i spåret efter fräsning.
Genom att använda specialdesignade fräshuvuden kan den utföra mycket svåra och komplexa spårprofiler i en enda passage.
Material:Vanligt kolstål, tryckkärlsstål, slitstarkt-stål, hög-hållfast stål, rostfritt stål, nickel-baserade legeringar, etc.
Bredd:1200 - 4200 mm
Längd:5800 - 16000 mm
Tjocklek:5 - 90 mm
Vikt:Upp till 35 ton
Denna kantfräsmaskin är världens främsta automatiserade fasfräsutrustning. Med sin utmärkta strukturella design och avancerade dataalgoritmer uppnår den full automatisering från plåtdetektering till själva fräsningsprocessen, vilket avsevärt förbättrar bearbetningseffektiviteten samtidigt som den garanterar hög precision.
- Bearbetningsnoggrannhet
Längdnoggrannhet:±1 mm när L < 10 m; ±2mm när L > 10m;
Breddnoggrannhet:±1 mm;
Diagonal noggrannhet:±2 mm;
Rotytans noggrannhet (trubbig kant):±1 mm för Y-spår; +0.5mm för X-spår.
- Bearbetningseffektivitet
Bearbetningseffektiviteten är mer än 10 gånger högre än för konventionell kantfräsning eller kanthyvling.
VÄRMEBEHANDLING
Värmebehandlingsugn
Max Ugnsstorlek:36x12x13,5m
Max nominell temperatur: 1100 grader
Max lastkapacitet: 800t

Värmebehandling av tryckkärl
Värmebehandling av gruvutrustning
Värmebehandling av rörplåt
Värmebehandling av tryckkärlshuvud

Fall:Stålplåtsförsörjning för 100 000 m³ fullt inneslutande ammoniaktankprojekt
GNEE STEEL deltar för närvarande iupphandlingsfasen av ett 100 000 m³ full inneslutande ammoniaktankprojekt, levererar högkvalitativa-stålplåtar för kritiska tankkomponenter. På grund av ammoniakens frätande natur och risken förAmmoniakspänningskorrosion (SCC), projektet kräver strikt metallurgisk kontroll av material enligtEN 10028-3 standarder.
Ett av de viktigaste tekniska kraven i detta projekt ärstrikt begränsning av den faktiska avkastningsstyrkan (Re)för alla material i NL2-kvalitet. För att förhindra SCC-risker i ammoniaklagringsmiljöerfaktisk sträckgräns får inte överstiga 390 MPa, oavsett de nominella värden som anges i standard- eller plåttjockleksintervallen. Detta krav ställer högre krav på styrning av ståltillverkningsprocessen, värmebehandlingsstabilitet och materialprovning.

Råa hög-hållfasta stålplåtar redo för produktion av 100 000 m³ full inneslutning av ammoniaktank
Projektmaterial och tekniska krav
Projektet använder främstP355NL2 och P275NL2 normaliserade stålplåtar av tryckkärl, som används allmänt i låg-temperaturlagringstankar på grund av sin utmärkta seghet och svetsbarhet.
Viktiga tekniska specifikationer inkluderar:
- Materialklasser:P355NL2 och P275NL2 (normaliserad)
- Sträckgräns:Standard minimum / Maximum begränsat till390 MPa
- Hårdhet:Mindre än eller lika med 225 HBW i basmaterial
- Effekttester:Charpy-V notch-test kl-50 grader, minst 27J
- Certifiering:EN 102043.1 certifikat, med valfritt3.2 certifiering
Dessa strikta krav säkerställer att stålplåtarna bibehåller stabila mekaniska egenskaper och hög motståndskraft mot ammoniak-inducerad spänningskorrosion under lång-drift.

Precisionsvalsning och formning av stålplåtar till krökta sektioner för 100 000 m³ ammoniaklagringstanken.
Projektplattans kvantiteter och tjockleksfördelning
Den totala efterfrågan på stål för detta ammoniaklagringstankprojekt är flera tusen ton, huvudsakligen fördelat på olika tanksektioner:
P355NL2 – Inre och yttre tankskalplattor
- Kurser med lägre skal:50 mm tjocklek – ca. 2 000 ton
- Mellanskalskurser:25 mm tjocklek – ca. 1400 ton
- Övre skalbanor:10 mm tjocklek – ca. 500 ton
P275NL2 – Tankbottnar
- Tjocklek:10–15 mm – ca. 750 ton
P275NL2 – Upphängd takkonstruktion
- Tjocklek:5–8 mm – ca. 180 ton
S275JR – Yttertak (omgivande struktur)
- Tjocklek:10 mm – ca. 450 ton
För att förbättra tanktillverkningseffektiviteten och minska svetsar i omkretsled, kräver projektet ocksåbreda stålplåtarför att minimera svetsfogar, vilket hjälper till att minska den potentiella risken för SCC i ammoniakdriftsförhållanden.

Formade stålsegment lindade och ställda för skydd, redo för montering av 100 000 m³ ammoniaktank.
GNEE STEEL tillhandahåller hög-precisionslösningar för valsning av stålplåt och cylindertillverkning för tanktillverkare över hela världen.Skicka oss dina plåtspecifikationer eller tillverkningsritningar för en snabb offert.
| TYP | KVALITET | SPECIFIKATIONER |
| Kolstål / låglegerad spole | Q235A/B/C/D/Q355B(Q345B)/C/D/E/SS400/SAPH400-C/ASTMA283 Grade C |
0,7~2,0*1250/1500 mm*C 2,3~19,5*1250/1500/1800/2000 mm*C |
| Medium kraftig tallrik | Q235B/Q355B(Q345B)/C/D/E | 6,0-200x150mm-4000mmxL |
| Fartygsplatta |
Q245R/Q345R/HP295/SA516MGR485/SA516GR70/P355NL2/P275NL2/ S275JR//SPV490/ASTM A537 Klass 1/Klass 2 |
2,5-120x1500mm-3000mmxL |
| Höghållfast stål |
510L/610L/700L/750L/BS600MCK4/BS700MCK2/BS700MCK4/ BS960E/BWELDY700QL2/L4/BWELDY960QL4/HG60D/70D/785D/ Q460D/Q550D/690D/690E/TQ600MCD/TQ700MCD/S700MCD/ WYS600/700/STRENX700MCE/Q490E/Q490D |
1,2-60x 1500mm-2500mmxL |
| Mönstrat stål | HQ235A|B | 1,2-60x 1500mm-2500mmxL |
| Slitstarkt-stål |
NM360/400/450/500/NM300TP/400TP/450TP/ ABREX400/450/500/B-HARD450XKY/ CREUSABRO4800/8000/EH C400LE/450LE/500LE/ |
3,0-50x1250mm-3300mmxL |
| Kallvalsad spole | DC01/RECC/REDT/SPCC/ST12 | 0,5-3,0x1250mm-1500mmxC |
| Galvaniserad plåt | DC51D+AZ/DC51D+Z/DX51D+Z/SGH340+Z275/Z275/Z120/S350GD+ZM275 | 0,45-3,0x1250mm-1500mmxC |
| Inlagd Coil | DD11/SPHC | 2,0-6,0x1500xC |
Specifikationer för material och ytor av rostfritt stål
| TYP | KVALITET | TJOCKLEK | YTA |
| Austenitisk | 304/304H/304L/304J1 | 0,25-150 mm | 2B/BA/NO.4/8K/SB/HL/NO.1 |
| Austenitisk | 321 | 0,4-80 mm | 2B/BA/NO.4/8K/SB/HL/NO.1 |
| Austenitisk | 316/316L/317L/316Ti | 0,3-80 mm | 2B/BA/NO.4/8K/SB/HL/NO.1 |
| Austenitisk | 201(J1/J2/J5) | 0,35-12 mm | 2B/NO.1/1D |
| Ferrit | 430 | 0,4-3,0 mm | 2B/BA/NO.4/8K/SB/HL |
| Ultra ren ferrit | 443 | 0,4-2,0 mm | 2B |
| Ultra ren ferrit | 436L/439/444/441 | 0,5-3,0 mm | 2B/2D |
Specialstål / Nickelbaslegering
| TYP | KVALITET | BETYG (ASTM) | BETYG (SV) | TJOCKLEK |
| Värmebeständigt-stål | 309S | S30908 | 1.4833 | 0,5-40 mm |
| Värmebeständigt-stål | 310S | S31008 | 1.4845 | 0,5-40 mm |
| Duplex rostfritt stål | 2101 | S32101 | 1.4162 | 1,5-50 mm |
| Duplex rostfritt stål | 2304 | S32304 | 1.4362 | 3,0-50 mm |
| Duplex rostfritt stål | 2205 | S32205/S31803 | 1.4462 | 0,5-60 mm |
| Duplex rostfritt stål | 2507 | S32750 | 1.4410 | 1,0-60 mm |
| Superaustenitiskt-stål | 904L | N08904 | 1.4539 | 0,6-50 mm |
| Superaustenitiskt-stål | 254SMO | S31254 | 1.4547 | 0,5-50 mm |
| Superaustenitiskt-stål | 1.4529 | N08926 | 1.4529 | 0,5-50 mm |
| Superaustenitiskt-stål | AL-6XN | N08367 | 1.4478 | 0,5-50 mm |
| Nickelbaserad legering | Legering 31 | N08031 | 1.4562 | 1,0-50 mm |
| Nickelbaserad legering | 800 | N08800 | 1.4876 | 0,8-50 mm |
| Nickelbaserad legering | 800H | N08810 | 1.4958 | 0,8-50 mm |
| Nickelbaserad legering | 800HT | N08811 | 1.4959 | 0,8-50 mm |
| Nickelbaserad legering | Legering 28 | N08028 | 1.4563 | 1,0-20 mm |
| Nickelbaserad legering | Legering 20 | N08020 | 2.4660 | 1,0-20 mm |
| Nickelbaserad legering | 825 | N08825 | 2.4858 | 0,8-40 mm |
| Nickelbaserad legering | C276 | N10276 | 2.4819 | 0,5-50 mm |
| Nickelbaserad legering | C22 | N06022 | 2.4602 | 1,0-50 mm |
| Nickelbaserad legering | 625 | N06625 | 2.4856 | 0,8-20 mm |
| Nickelbaserad legering | 400 | N04400 | 2.4360 | 1,0-20 mm |
| Nickelbaserad legering | 600 | N06600 | 2.4816 | 1,0-50 mm |
| Nickelbaserad legering | Ren Ni 201 | N02201 | 2.4061 | 0,5-20 mm |
| Titan | TA1 | Gr.1 | Klass 1 | 0,5-50 mm |
| Titan | TA2 | Gr.2 | Klass 2 | 0,5-50 mm |








